Geologická vycházka do Chrástnice

08.10.2016

Na sobotu 8. října 2016 jsme naplánovali lehkou poobědovou vycházku do nejbližšího okolí. Doufali jsme, že říjnové počasí příliš neodradí a povedlo se. Téma bylo zajímavější, než výhled prokřehlých končetin. Věříme, že exkluzivitu dodali i naši průvodci RNDr. Jaroslav NOVÁK a Jan PSOTA.

V místě setkání proběhlo představení nejen hlavních řečníků, ale i místa, kam vyrážíme. Nevěřili jsme, že by někdo z místních nevěděl, kde lom leží. Na druhou stranu, nebyli s námi jen místní a přiznejme si, kdo před vycházkou tušil, že vyrážíme na cestu dlouho 490 milionů let?

Poprvé jsme se zastavili u výhledu do okolí na kraji lesíka. Bohužel počasí příliš nepřálo, a tak byly špatně vidět i hůry. O těch ale třeba na některé z dalších vycházek.
Drobné lůmky v zarostlé části Chrástnice byly naší další zastávkou. A jsme nadšení, že informace proudily nejen od nás, ale i k nám. Není to prý tak dávno, co si zde skauti udržovali tábořiště. Starali se, aby jim nezarůstalo, měli zde lavičky...

Náměty a další témata k přemýšlení se tak před námi vynořují jako houby po dešti. Když už jsme u těch hub, ty zajímaly naše mladší účastníky.

Další zastávka u těžebního zařízení se nabízela sama. Historie je tu na rozdíl od zatopených částí hmatatelná. No a nejdelší část jsme ponechali k místu, kde je lomová stěna vidět nejlépe. Dětem stačila informace, že jsme tu kvůli zkamenělinám a rády nám jako zkameněliny (sochy), také zapózovaly.

Na závěr jsme se zastavili nad lomovou stěnou, abychom se vyfotili. Účast byla úžasná a děkujeme všem, kteří se s námi šli projít.